HAVA FİLTRELERİ

Basınçlı havanın ürünle temas ettiği gıda ve ilaç sektöründe ve hastanelerde kullanılan solunabilir hava sistemlerinde basınçlı havanın kesinlikle steril olması gerekmektedir. Basınçlı havayı steril hale getirmek için öncelikle hat filtreleri ve desiccant kurutucudan oluşan bir şartlandırma sistemiyle basınçlı hava içerisindeki katı partiküller, su buharı ve yağ buharı uzaklaştırılmalıdır. Basınçlı havanın steril olduğundan emin olmak için tüm bu şartlandırma ekipmanlarından sonra, uygulama öncesi son noktalarda steril filtreler kullanılmalıdır.

Dışarıdan motora girecek ve yakıtın tutuşmasını sağlayacak olan havanın temizlenmesi gerekir. Temel olarak hava filtresi de bu temizleme işlemini gerçekleştirir ve motora partikül ya da başka zararlı maddelerin ulaşmasını engeller. Böylece araba hava filtresi sayesinde motor içerisine partikül girişi yaşanmaz ve aracın sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanır.

Motora girebilecek olan partikül ya da farklı zararlı maddeleri süzen hava filtresi ayrıca düzenli hava girişine de yardımcı olur. Böylece motor istenen şekilde çalışır ve güç kaybı yaşanmaz, araç vadettiği beygir gücü ve torku üretebilir. Ayrıca araç ideal şekilde hareket edebildiği için fazladan gaza basılması gerekmez ve yakıt tüketimi standart düzeyde seyreder.

Hava filtresi değişmezse ne olur ?

Hava filtresi, her bakımda değişmesi gereken bir parçadır. Hatta eğer çok tozlu, stabilize arazilerde fazlaca kilometre yapan biri iseniz yağ değişim periyodu beklenmeden de değişebilir.Hava Filtresi değilmezse aracın yakıt sarfiyatı ve performansı artacaktır.Bunun nedeni aracın yanma odasına alınan hava ve yakıt miktarının ve kalitesinin temiz bir filtre ile çok daha dengede olmasıdır. Pis ve yıpranmış bir hava filtresi aracın rahat çalışmasını önleyecek ve yakıt sarfiyatı ve performansı olumsuz yönde etkileyecektir.

Hava Filtreleri Ne Sıklıkla Değiştirilmeli ?

Kilometreye, aracın modeline, markasına ve filtrenin kalitesine bağlı olarak hava filtresinin değişim süresi değişiklik gösterebilir. Genel olarak 10 bin ya da 15 bin kilometreden sonra periyodik olarak hava filtresi değiştirilmelidir. Eğer aracınızı kullandığınız yollar çok tozlu ise daha önce de değiştirebilirsiniz.

bir mesaj uzağınızdayız...

BİLGİLENDİRME

Gönderdiğiniz mesaja en kısa sürede yanıt vermekteyiz.

0442 245 45 45
info@gucsa.com.tr
Go Top