YAKIT  FİLTRELERİ

Aracınıza aldığınız akaryakıt, yakıt deponuzda muhafaza edilir. Yakıt sistemi deponuzda bulunan yakıtı, ihtiyacı dahilinde pompa yardımı ile çekerek silindirin yanma odasına pompalar. Bu işleyişte depodan gelen akaryakıtı temizleyen filtreye yakıt filtresi denir. Hepimiz akaryakıtımızı güvenilir istasyonlardan almaya özen gösteririz. Bunun nedeni aracımızın zarar görmemesidir. Bu önlemin öncesinde aracınızda yakıt sistemini koruyan yakıt filtresi vardır. Yakıt filtresi almış olduğunuz akaryakıtın içindeki tortuları ve suyu süzerek motora temiz akaryakıt gönderir. Aldığınız yakıt ne kadar iyi olursa olsun deponuzda zamanla tortular oluşacaktır. Bu tortuların yakıt pompası ve enjektörlere ulaşmaması için yakıt filtresi olmazsa olmazdır.

Yakıt filtresini tıkanması çok sık karşılaşılan bir durumdur. Buna sanayi jargonunda filtre şişmesi de denebilir. Bu durum yaşandığında aracınızda bazı belirtiler olacaktır. Bu belirtiler ; Stop etme, gaz yememe, tekleme, aracınızı çalıştırırken zorlanması ve son olarak aracınızın rölanti devrinde sabit durmaması verebileceğimiz başlıca belirtilerdendir. Bu belirtiler zamanla çoğalarak etkisini arttıracak ve aracınız çalışmayacak duruma gelecektir. Bu belirtilerle karşılaştığınızda hemen bir servise aracınızı kontrol ettirmelisiniz.

Yakıt filtresi değişmezse ne olur?

Değişim gerçekleşmez ve uzun süre aynı yakıt filtresi kullanılmaya devam ederse aracınızda ciddi can sıkıcı problemler ortaya çıkacaktır. Aracınız çekişten düşecektir. Eski performansını mumla arar olacaksınız. Tekleme ve rölanti bozuklukları ortaya çıkabilir aracınız saat gibi çalışmaz. Sabahları ilk çalıştırmada aracınız çok geç çalışabilir. Gün içinde de normal çalışmasından geç çalışabilir. Gelelim en can yakıcı probleme, zamanında değiştirilmeyen yakıt filtresi zamanla yabancı materyallerle dolacak ve görevini yerine getiremiyor olacaktır. Eskimiş yakıt filtresi enjektörlere pis yakıt yollayacaktır. Enjektörlere giden pis yakıt enjektörleri tıkayacak ya da bozacaktır.

Yakıt filtresi ne zaman değişir?

Yakıt filtresi değişim periyodları araç marka model ve motor tipine göre değişiklik göstermektedir. Bazı benzinli motor kullanan araçlarda yakıt filtresi  yakıt deposu içinde olabiliyor bu tarz filtreler bozulmadığı taktirde değişmiyor. Bu tarz uzun ömürlü filtreler dışında kalan yakıt filtreleri belirli periyodlarda değişmesi gerekiyor. Mazot filtresinin 2 periyodik bakımda bir değişmesi gerekiyor. Benzin filtrelerin bazıları 2 bakımda bir bazıları 3 bakımda bir değişiyor. Daha net ve doğru bilgi için aracınızın kullanma kılavuzuna bakabilirsiniz.

bir mesaj uzağınızdayız...

BİLGİLENDİRME

Gönderdiğiniz mesaja en kısa sürede yanıt vermekteyiz.

0442 245 45 45
info@gucsa.com.tr
Go Top