POLEN  FİLTRELERİ

Klima sistemi olan araçlarda, dışarıdan gelen havanın aracın içine ulaşmadan önce arınmasını sağlayan şey polen filtresidir.  Polen filtresi sayesinde dışarıdan aracınızın içine giren hava size ulaşmadan önce toz ve topraktan arınmış olur. Özellikle polen alerjisi olanlar için bu filtrelerin temiz kalması çok önemlidir. Araç kliması için gerekli olan bu parçanın bakımı ve temizliği aksatıldığında aracınızın içine giren havanın kalitesi düşür, zamanla arabanızda kötü kokular oluşur.

Polen filtresi yapısal olarak incelendiğinde kağıt ve kumaş türevi bir maddeden oluşmaktadır.Hava ile taşınan parçacıkları yakalamak için özel olarak üretilmiştir. Polen, kir, böcekler ve alerjenler filtrede sıkışarak arabanızın içindeki havayı temiz tutar. Polen filtrelerinin karbonlu ve karbonsuz olmak üzere iki çeşidi mevcut. Karbonlu filtrelerin havadaki partikülleri yakalamanın yanı sıra aracın dışından gelen kötü kokuları engelleme gibi bir özelliği de var. Çoğu araç temel donanım olarak normal polen filtresine sahip olsa da istediğiniz zaman karbonlu polen filtresi takarak egzoz veya sigara dumanı gibi kötü kokuların aracınızın içine girmesini önleyebilirsiniz.

 

Polen filtresi kirli olursa değişmezse ne olur ?

Polen filtresi kirli olursa değişmezse ne olur?  diye merak edenler için şunu söyleyebilirim, hem araç içinde ağır bir koku oluşmaya başlayacak hemde yakıt tüketiminiz olumsuz yönde etkilenir. Aracınızın çekişide düşecektir.

Polen filtresi ne sıklıkla değiştirilmeli ?

Tıpkı hava filtresinde olduğu gibi polen filtresinin de görevini iyi bir şekilde yapabilmesi için belirli sürelerde değiştirilmesi gerekir. Havalandırma deliklerinden gelen hava akışı azalıyorsa, ısıtma-soğutma sistemleri zayıflamışsa araç polen filtrenizin değişme zamanın geldiğini anlayabilirsiniz.

Normal süreçte 10-15 bin kilometre de bir filtrenin değiştirilmesi otomobilinizin de havasını değiştirir. Yaz aylarında hava kanallarının filtresini sık sık temizlemeniz daha uzun bir kullanım sağlayabilir. Çünkü araçlar yaz mevsiminde daha çok toz toplar ve daha fazla kirlenir. Aracınızın başta radyatörler olmak üzere pek çok aksamında sorun yaşamak istemiyorsanız polen filtrelerini ihmal etmeyin. Unutmayın polen filtresinin kirli olması sadece aracınızı değil sizin sağlığınızı da etkiler.

bir mesaj uzağınızdayız...

BİLGİLENDİRME

Gönderdiğiniz mesaja en kısa sürede yanıt vermekteyiz.

0442 245 45 45
info@gucsa.com.tr
Go Top