HİDROLİK  FİLTRELER

Hidrolik filtreler nedir sorusunu basit bir şekilde ifade edecek olursak, günümüzde kullanılan iş makineleri ile konuya giriş yapabiliriz. Bugünün iş makinelerinde hidrolik sistemler oldukça yüksek basınç ve çevrim sayıları ile çalışmaktadırlar. Bu yüksek basınca karşı dayanıklı olan hidrolik sistemler ve de uzun ömürlü sistemler için ise iyi bir filtreleme gerekir. İşte bu noktada Hidrolik filtreler devreye giriyor. Bu filtrelemeyi sağlayan filtre sistemlerini Hidrolik filtreler adı ile anıyor ve biliyoruz. Üstelik Hidrolik filtreler yapılan filtrelemeyi, bu tür iş makineleri için en ucuz ve de en iyi bakım yöntemi olarak ifade edebiliriz.

Hidrolik filtreler, özel filtre malzemelerinin kullanıldığı yapılara sahiptir. Hidrolik yağ içerisindeki parçacıkların süzülmesini sağlarlar ve istenen basıncın oluşması da yine bu filtreler ile mümkün olur. Hassas süzme yapan Hidrolik filtreler, uzun ömürlü kullanım için tam anlamı ile bir gerekliliktir. Hidrolik filtre çeşitleri ise ayrı bir konu… Pek çok filtre grubunda olduğu gibi hidrolik filtrelerde de farklı çeşitler söz konusudur. Bu çeşitleri incelediğinizde siz de farklı özelliklerin ön plana çıktığını göreceksiniz ve buna göre seçim yapmak ise sizin için daha doğru olacaktır. Sıralanan çeşitlerin ve özelliklerin ise aklınızı karıştırmasına izin vermeyin, çünkü Hedef Filtrenin profesyonel ekibi sizi bu süreçte yönlendirecek ve en doğru seçimi yapmanızı sağlayacaktır.

Hidrolik Filtre Ne Zaman Değiştirilir?

Çoğu Hidrolik filtre muhafazasında, filtre elemanını değiştirme zamanı geldiğinde Yeşilden Kırmızıya geçen bir gösterge vardır. Bazen bu, bir göstergenin kırmızı veya yeşil bir alanına işaret eden bir iğnedir, diğer zamanlarda renk değiştiren bir açılır düğmedir.
Göstergeyi beklemek etkili olsa da, birçok makine operatörü zaman içinde değişmeyi tercih eder. En çok kullanılan değişim aralığı 6 aydır ve aralık asla bir yıldan uzun olmamalıdır.  Filtre elemanlarının her zaman hasarlı bileşenlerden daha ucuz olduğunu unutmayın.

Hidrolik filtre değişimi yapılmaz ise ne olur?

Hidrolik filtresinin tıkanması durumunda hidrolik pompa zorlanır ve devreye hava basar. Bu durum akışkan içinde köpükleme olayına neden olacağı gibi pompanın verimini de düşürür.

Bu sebeplerden dolayı emiş hattı filtreleri süzme kapasitesi büyük olan filtrelerden seçilir. Emiş hattı filtrelerinin süzme kapasitesi 100 mikron ile 0,1 mm. kadar olanları vardır.

Emiş filtreleriyle, sadece pompaların fonksiyonelliğin korunması mümkündür.

Pompaların düşük basınca karşı olan hassasiyetlerinden dolayı, filtredeki basınç farkı büyük olmamalıdır. Bu yüzden genellikle, büyük yüzeyli filtreler kullanılır. Buna ek olarak, sisteme bir by-pas valfi ve kirlilik göstergesi de monte edilmelidir.

bir mesaj uzağınızdayız...

BİLGİLENDİRME

Gönderdiğiniz mesaja en kısa sürede yanıt vermekteyiz.

0442 245 45 45
info@gucsa.com.tr
Go Top